Jak konserwować i prać tkaniny - poradnik


Najprostszym sposobem jest zapytanie o to w salonie w którym zamówiliście dekorację. My zawsze informujemy naszych klientów w jakiej temperaturze można prać i prasować zasłony i firany. Na każdym z próbników jest etykieta dotycząca konserwacji tkanin.

Jeżeli jednak z jakichś względów tych informacji nie macie to pamiętajcie o kilku prostych zasadach:

Nawet jeśli wasze firany lub zasłony nie wyglądają na brudne, to kilka rutynowych działań poprawi ich wygląd i żywotność.
Zasłony absorbują zapachy z kuchni, dym z papierosów, "łapią" kurz, pył z ulicy, sierść ze zwierzaków i mnóstwo innych rzeczy ,które unoszą się w powietrzu.
Kiepska informacja dla alergików. Ale spróbujmy temu zaradzić.
Po pierwsze odkurzajmy je jak najczęściej. Używajcie do tego miękkiej końcówki odkurzacza, jeśli macie zwierzaczka w domu to postarajcie się o końcówkę do zbierania sierści.
Możecie też mocno potrząsnąć zasłonami żeby opadł z nich kurz i po około 10 min. zetrzeć kurz z mebli i odkurzyć podłogę.
No i oczywiście zasłony trzeba od czasu do czasu wyprać.


Pranie w pralce

Jeśli tkanina na to pozwala ,to jest to jeden z najprostszych sposobów czyszczenia zasłon. Pranie w pralce nadaje się do lekkich materiałów lub materiałów, które nie zatrzymują zbyt dużej ilości wody. Używaj zwykłego środka do prania i przygotuj delikatny cykl. Możesz również spróbować specjalnie przeznaczonego do prania delikatnych tkanin detergentu. Zawsze sprawdzaj etykietę dotyczącą temperatury prania zasłon przed umieszczeniem ich w pralce. Potem może być za późno. Najbezpieczniejszą jest temperatura 30°. Oczywiście bez wirowania, aby uniknąć wyraźnych zagnieceń.
Zasłony zawsze należy prać oddzielnie.


Kilka prostych trików:

Jeżeli firany mają tłuste zabrudzenia to można dodać płynu do mycia naczyń.
Zapach nikotyny możesz usunąć przez dodanie do prania soku z cytryny.
Tkanina dłużej zachowa kolor jeżeli będziesz ją płukać w chłodnej wodzie z dodatkiem octu.
Jeśli chcesz żeby odzyskały dawną biel ,namocz je na kilka godzin w roztworze soli ( 250 g soli na 10 litrów wody) Dobrze też sprawdza się soda lub proszek do pieczenia (1 opakowanie na 5 litrów wody).
Pamiętaj o tym że im mniejszy wsad do pralki tym pranie będzie skuteczniejsze.


Pranie ręczne

Jeśli masz wątpliwości, że tkanina jest zbyt delikatna i może skurczyć się lub stracić kolor ,nie ryzykuj i wypierz ręcznie. Materiały takie jak 100% bawełna, koronka, woal lub szyfon powinny być zawsze prane ręcznie. Do delikatnych tkanin można używać zwykłego detergentu do prania lub mydła do prania dla delikatnych tkanin. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i użyj letniej wody, aby zapobiec uszkodzeniu.


Czyszczenie parą.

Parownice stają się w ostatnim okresie coraz bardziej popularne.
Jeżeli nasze zasłony są ciężkie i kłopotliwe jest ich zdjęcie i oddanie do specjalistycznego punktu pralniczego , możemy posiłkować się parownicą.
Gorąca para może nie nadawać się do niektórych tkanin, dlatego koniecznie trzeba wcześniej zrobić próbę na niewielkiej powierzchni. Odparowujemy kawałek tkaniny, następnie czekamy do całkowitego wysuszenia i sprawdzamy czy kolory nie wyblakły oraz czy tkanina się nie skurczyła. Jeśli nie to wszystko ok i możemy zająć się całą zasłoną.
Pamiętaj żeby parowanie przeprowadzać z góry do dołu. Jeżeli tkanina robi się mokra odsuń parownicę dalej.


Pranie chemiczne

Tutaj pozostaje tylko usługa zewnętrzna. Trzeba zasłony zdjąć i zawieźć do pralni.
Ale zanim to zrobisz dowiedz się kto robi to naprawdę dobrze.
Często widzieliśmy zasłony i firany zniszczone przez pralnie chemiczne. Trzeba mieć duże doświadczenie , bo każda tkanina zachowuje się inaczej. Popytaj znajomych, rodzinę a najlepiej skontaktuj się z firmą która robiła ci dekoracje okien , oni mają najwięcej informacji na ten temat. My działamy w ten sposób że zdejmujemy dekoracje okien u klienta , zawozimy do pralni do której mamy zaufanie a potem zawieszamy czystą dekorację.


POWRÓT